5. Списание Съвременна хуманитаристика | Journal of Contemporary Humanitaristics

Permanent URI for this communityhttp://research.bfu.bg:4000/handle/123456789/6

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 203
  • Item
    РАЗВИТИЕ НА МЕЖДУНАРОДНОТО ИЗМЕРЕНИЕ НА ЗАКРИЛАТА НА МОРСКИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
    (Бургаски Свободен Университет, 2020) Стаматова, Ваня
    This report presents the international dimension of the protection of the EU“s maritime interests. The main challenges for its current and future development in the short term are analized. Some views on the possible development of European integration in maritime activities are presented.
  • Thumbnail Image
    Item
    УЧИТЕЛЯТ – ИСТИНСКИЯТ БУДИТЕЛ
    (Бургаски свободен университет, 2024) Тодорова, Ваня
  • Thumbnail Image
    Item
    АПРОБИРАНЕ НА ИНСТРУМЕНТ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ НАГЛАСИ ПРИ ДЕЦА С КОМУНИКАТИВНИ НАРУШЕНИЯ
    (Бургаски свободен университет, 2024) Кортезова, Елена
    В статията се представя авторски инструмент за изследване на нагласите при родители на деца с комуникативни нарушения. Анализират се данните за конструктивната валидност на инструмента и се представят резултатите от проведени процедури на изследователски факторен анализ и измерване на надеждността на скалата на родителските нагласи за цялата извадка. В резултат на проведените анализи, свързани с надеждност и валидност на конструирания инструмент, се приема, че създаденият от нас инструмент е работещ и дава основание с него да се изследват родителските нагласи при деца с комуникативни нарушения в две посоки – позитивна и негативна нагласа.
  • Thumbnail Image
    Item
    ПСИХОСОЦИАЛНИ ИЗМЕРЕНИЯ НА ЖИВОТА СЛЕД ДИАГНОЗА: КОНТЕНТ АНАЛИЗ НА ПРЕЖИВЯВАНИЯТА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РАК НА ГЪРДАТА
    (Бургаски свободен университет, 2024) Стратева, Мария; Циркова, Диана
    Текстът представя част от изследване, в което участват 63 жени с онкодиагноза. Те отговарят със свободен текст на шест въпроса, описвайки своите субективни преживявания, свързани с научаване на диагнозата, отношенията в семейството, жизнените планове и промяната във възприемането на житейските събития. Интервюто преодолява ограниченията на стандартизираните тестове и дава възможност на всяка жена да сподели от първо лице своите тревоги, проблеми и начини за справяне със заболяването Техните преживявания са обобщени и анализирани с теоретични препратки към Елизабет Кюблър Рос, Виктор Франкъл, Зорница Ганева
  • Thumbnail Image
    Item
    ОТНОШЕНИЕ КЪМ ДИГИТАЛНИТЕ УСТРОЙСТВА И ТЯХНАТА УПОТРЕБА НА УЧЕНИЦИ В 5. – 7. КЛАС ОТ ОБЩИНА ЛОВЕЧ
    (Бургаски свободен университет, 2024) Донев, Дончо; Петрова, Пенка
    Студията представя данни от анкетно проучване за отношението на 561 ученици в 5. – 7. клас към дигиталните устройства и тяхната употреба. Анализът е осъществен по три критерия: привързаност към дигиталните устройства; цел на употребата на дигитални устройства; родителски контрол. Резултатите показват, че учениците са силно привързани към дигиталните устройства и ги възприемат като средство за постигане на положителни емоционални преживявания, а родителският контрол е слаб. Данните са анализирани по пол и тип населено място, като се очертават значими тенденции.
  • Thumbnail Image
    Item
    ФОРМИРАНЕ НА СОЦИАЛНИ УМЕНИЯ ЧРЕЗ ПРИЛАГАНЕ НА ЕКИПНА ЗАДАЧА В ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ
    (Бургаски свободен университет, 2024) Байчева, Златина
    Статията поставя на фокус социалните умения и представя резултати от научно изследване, показващо степента на формирането им при деца в предучилищна възраст. В основата на развиването на социланите умение е предложен иновативен за бълграската образователна система метод, а именно екипната задача. Изследването цели да установи какъв ефект има методът на екипната работа върху социалната компетентност на децата, включително умения за сътрудничество, комуникация, емпатия и решаване на конфликти. Използвани са комбинация от качествени и количествени методи, които осигуряват пълна картина на ефективността на екипната работа за формиране на социални умения: наблюдение, интервюта, анкети, тестове за оценка на социални умения, анализ на документи. Диагностичната процедура е разработена и проведена във връзка с придобиване на втора квалификационна степен.
  • Thumbnail Image
    Item
    ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ В ОБРАЗОВАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ВЪВ ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА
    (Бургаски свободен университет, 2024) Бимбалова-Тачева, Златина
    Един от най-трудните аспекти на детската психология и педагогика е овладяването на речта. Този процес изисква целенасочена и последователна педагогическа работа, включваща използването цял арсенал педагогически методи и подходи. Освен традиционните методи съвременната наука предлага използването на иновативни интерактивни методи и информационни и комуникационни технологии. Използването на дигитални ресурси в учебния процес е ефикасен метод за реализиране на образователните задачи по български език и литература. Настоящата статия има за цел да представи резултати от проучване и експериментиране на ефективността от разработването и използването на интерактивни дигитални ресурси за формиране и развитие на езиковите компетентности на децата във втора възрастова група на детската градина.
  • Thumbnail Image
    Item
    УЧЕНИЧЕСКОТО ЛИДЕРСТВО КАТО СЪВКУПНОСТ ОТ ДОБРОДЕТЕЛИ - ВЪТРЕШНИ СИЛИ И КАЧЕСТВА ПРИ УЧЕНИЦИТЕ ОТ 1. – 4. КЛАС
    (Бургаски свободен университет, 2024) Даскалова, Илица
    В исторически план лидерството намира своето развитие векове наред. Още от Античността се разглежда позицията на лидера в обществения живот, което неминуемо дава отражение и в различните философии на образованието. Велики исторически личности и философи формират концепции и теории за лидерството, което дава отражение в цялото човечество. Всички тези фактори характеризират образа на лидера и качествата, които е необходимо да притежава. Настоящото изследване има за цел да създаде моментна картина на наличието на различни компоненти за проявление на лидерски качества сред учениците от 1. – 4. клас. Задачата е да се обобщи как се развиват етапите на развитие на лидера-ученик чрез преход от индивид в личност, а оттам – в лидер. В анкетното проучване са включени ученици от 4. клас от различни образователни институции, които са разположени в различна по характеристика територия. Чрез конструирания въпросник се установяват различни нива да развитие на добродетелите, вътрешните сили и качествата на учениците, които са формообразуващи компоненти на лидерската компетентност. В резултат на допитването се установи, че учениците от началния етап на основното образование притежават добро ниво на развитие на добродетели в себе си. Това е първа стъпка към формиране на ефективни лидерски умения. Необходимо е методическите подходи да бъдат насочени освен към постигане на възпитателни цели, които респективно подкрепят и притежанието на добродетели, но и да се създадат такива практики, които да развият в допълнителна степен вътрешните сили и лидерски качества у учениците от 1. – 4. клас.
  • Thumbnail Image
    Item
    ДИГИТАЛНО ИНИЦИИРАНИЯТ БИЛИНГВИЗЪМ В ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ
    (Бургаски свободен университет, 2024) Георгиева-Христозова, Виолета
    Настоящата теоретична разработка се отнася до феномена на дигитално инициирания билингвизъм в предучилищна възраст, характерен за поколение „Алфа”. Въз основа на проучвания на съвременни научни източници и директни наблюдения, публикацията съобщава и регистрира спонтанното и неструктурирано усвояване на втори език (предимно английски) от днешните деца в предучилищна възраст чрез персистиращото им игрово взаимодействие с екранно съдържание. Целта на това теоретично изложение е да се направи опит да бъде представен и дефиниран сравнително нов научен проблем пред специалистите в сферата на предучилищното образование. Материалът е насочен към широка аудитория, включваща студенти от педагогически специалности, действащи предучилищни педагози, родители на деца от предучилищна възраст и други заинтересовани страни. Дискусията разкрива противоречиви гледни точки, подчертавайки дисонанса между скептицизма на педагозите, експертните съмнения на някои изследователи и действителните наблюдения върху ефективната комуникация на деца от предучилищна възраст в естествени условия. Резултатите подчертават необходимостта от теоретични и емпирични педагогически проучвания в контекста на настоящата дигитална трансформация в образованието с оглед съобразяване стила на възпитание и педагогическо взаимодействие на съвременните деца от предучилищна възраст.
  • Thumbnail Image
    Item
    УЧИТЕЛЯТ КАТО КООРДИНАТОР НА СЪТРУДНИЧЕСТВОТО СЪС СЕМЕЙНАТА ОБЩНОСТ В КОНТЕКСТА НА ПЕДАГОГИКАТА НА ТРАНСФОРМАЦИЯТА
    (Бургаски свободен университет, 2024) Алексиева, Мария
    Публикацията разглежда ролята на учителя като координатор на сътрудничеството със семейството в контекста на педагогиката на трансформацията. Акцентира се на необходимостта от интегрирано обучение и социално взаимодействие, които са от съществено значение за цялостното развитие на децата и учениците – не само в академичен, но и в социален и емоционален аспект. В нея се подчертава, че учителят, в качеството си на активен агент на промяната, вдъхновява учениците да изградят умения за сътрудничество, което е от ключово значение за тяхното бъдеще в динамично променящия се свят. Чрез прилагане на разнообразни стратегии за взаимодействие с родителите, учителите не само укрепват връзките между училището и семейството, но и създават подкрепяща учебна среда, в която учениците могат да процъфтяват. Публикацията предлага практически примери и научнообосновани методи за подобряване на комуникацията и взаимодействието между учители и родители, което е важно за създаването на колективна отговорност за образованието на децата. В заключение, изследването акцентира на важността на сътрудничеството между учителите и семействата като основен фактор за успеха на учениците и за подготовката им за бъдещето.