2. Конференции | Conferences

Permanent URI for this communityhttp://research.bfu.bg:4000/handle/123456789/3

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    ОТВОРЕНО ОБРАЗОВАНИЕ: ИНОВАЦИИ И НОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ В ОКРЪЖЕН И РАЙОНЕН СЪД – БУРГАС (2014 – 2016 г.)
    (Бургаски Свободен Университет, 2016) Иванова-Игнатова, Соня
    Настоящия доклад разглежда възможностите за откриване на нови хоризонти в образованието, въз основа на прилагане на образователни иновации в съдебната система. В изследвания период, Окръжен и Районен съд – Бургас разработват пилотна образователна програма с участие на бургаски училища, организират студентски практики, дни на отворени врати. Предмет на изследването ще бъдат новите идеи в образованието, приложени от двете съдебни институции.
  • Item
    ЕДНА ДИПЛОМА, ЕДИН БРАНД
    (Бургаски Свободен Университет, 2016) Карадимов, Исидор
    Живеем в време на реформи и структурни промени в сферата на висшето образование. Академичните общности са изправени пред редица изпитания. Всеки трети кандидат-студент иска да учи зад граница. България е на предпоследно място по дял на публичните разходи за образование в ЕС. Дипломата е част от бранда на ВУЗ-а. Имиджът и обществените нагласи за конкретен университет рефлектират не само върху избора на студента, но и върху решението на работодателя, кого да наеме и на каква позиция. Успешният бранд на ВУЗ трябва да осигури: удовлетвореност, стойност и идентичност за услигата наречена българско висше образование!
  • Thumbnail Image
    Item
    АРТ ПЕДАГОГИЧЕСКИ ПОДХОДИ И ДЕТСКО ТВОРЧЕСТВО, СТИМУЛИРАНИ ОТ ТЕМАТА ЗА ВОДНИТЕ ПРОСТРАНСТВА
    (Бургаски свободен университет, 2022) Аврамова-Тодорова, Гергана
    Докладът разглежда разнообразни арт педагогически техники за стимулиране на детското творчество. Идеята следва детското въображение и начина, по който то интерпретира обитателите на водните пространства. Използват се експресивни подходи за стимулиране на арт педагогическия процес. Творческите инструменти дават възможност на педагози, психолози, родители и специалисти от помагащите професии да изследват връзката между арт педагогическите техники и детска креативност.
  • Item
    ПРОБЛЕМЫ И ПЕРСПЕКТИВЫ ИНТЕГРАЦИИ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЯ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
    (Бургаски Свободен Университет, 2016) Лидия, Бекенова
    В докладе определены основные проблемы, препятствующие поступательному развитию науки и образования в Казахстане. Изучен опыт различных стран в развитии университетской науки, создания площадок для взаимодействия субъектов научно-исследовательской, образовательной и предпринимательской деятельности. Разработаны предложения по устранению барьеров процесса интеграции науки и образования с бизнесом с целью увеличения конкурентоспособности экономики РК.
  • Item
    ИНВЕСТИЦИИТЕ В ЧОВЕШКИ КАПИТАЛ В СФЕРАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО КАТО ОСНОВА ЗА ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА НАЦИЯТА
    (Бургаски Свободен Университет, 2016) Вълчев, Кристиян
    Съвременните социално-икономически условия са съпътствани и с промени в инвестициите в образование. Трансформира се цялостната роля на човешкия капитал (респективно и на образованието) в съвременната икономика. Конкурентните предимства на нацията, икономиката, организацията и отделната личност в икономиката на знанието и информационното общество се състоят в знанията, уменията и нагласите на хората, с които разполага. Мястото на образованието в приоритетите на страната, инвестициите, които се отделят за образование и резултатите, които се постигат в системата на образованието днес, предопределят състоянието на икономиката утре. В България, анализирайки данните, предоставени от националната статистика и от представителното проучване на PISA, тези резултати могат да се приемат като обезпокоителни, а прогнозите за бъдещата икономическа конкурентоспособност на страната и нейния човешки капитал като неустойчиви.
  • Item
    ОБУЧЕНИЕТО ПО ТУРИЗЪМ В УНИВЕРСИТЕТ „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ” И ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ НА СТУДЕНТИТЕ ОТ ЕДНОИМЕННОТО НАПРАВЛЕНИЕ
    (Бургаски Свободен Университет, 2016) Караджова, Златина
    Oбразованието и обучението имат ключова роля за удовлетворяване на потребностите от работна сила, притежаваща знания и умения, в съответствие с настоящите и бъдещите потребности на пазара на труда. В тази връзка и занапред ще продължат дейностите, насочени към насърчаване на ученето през целия живот, осигуряване на качество на професионалното образование и обучение, развитие на услугите за кариерно ориентиране, подобряване на връзките на образованието и обучението с бизнеса.
  • Thumbnail Image
    Item
    ПРЕФОРМУЛИРАНЕ /РЕФРЕЙМИНГ/ В ПРЕПОДАВАНЕ НА ЛЕКЦИОНЕН КУРС ВЪВ ВУЗ
    (Бургаски свободен университет, 2015) Митева, Пепа
    Текстът представя концепцията „преформулиране“ /рефрейминг/, която може да се приложи от вариациите на мислене за екзистенциалното до специфичните съвременни практики в терапията, консултирането, маркетинга, бизнеса. Раз глежда се възможност методът „рефрейминг“ да се приложи и в сферата на образованието /обучението и преподаването/ като модел на мислене – провокативен, творчески „начин да се приеме нов контекст“
  • Thumbnail Image
    Item
    COMPARATIVE ANALYSIS OF THE COSTS FOR RESEARCH AND DEVELOPMENT IN THE COUNTRY
    (Бургаски свободен университет, 2021) Toshkov, Angel; Zhecheva, Veselina; Nikolova, Evgeniya
    В доклада са изнесени обобщени статистически данни за научноизследователската и развойната дейност (НИРД) в периода 2000-2018 г. в Република България. Обобщени данни са представени в графичен вид по различни критерии – статистически райони, области и общини, по големина на предприятията, по източници на финансиране, по области на науката и по видове разходи. Представени са данни за заетостта на персонала по пол в категории, персонал зает с НИРД, по сектори, по статистически райони, по области на науката, по степен на образование, персонал, зает с НИРД – общо и изследователи. Представена е извадка и за изследователи по възрастови групи и пол в държавен сектор и сектор висше образование, по големина на предприятията, както и за бюджетни разходи за НИРД по социално-икономически цели.
  • Thumbnail Image
    Item
    ПОСТИЖЕНИЯ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ЕКОСИСТЕМНОТО МОДЕЛИРАНЕ В ОБРАЗОВАНИЕТО
    (Бургаски свободен университет, 2024) Николаева, Силвия
    Докладът представя резултатите от качествено изследване на екосистемните характеристики на иновативни образователни практики, с цел да бъдат идентифицирани и анализирани техните силни и слаби страни. Данните дават основание за очертаване на базисните постижения и водещите предизвикателства пред екосистемното моделиране. Същевременно те подкрепят хипотетичното очакване, че чрез иновациите родното образование се отваря към комплексни подходи и интегративни практики, които създават възможности за по-цялостно оползотворяване на потенциала на естествените образователни екосистемни среди, ресурси и култури, които преодоляват традиционната затвореност и консервативност на формалната система и форми на учене и преподаване. Същевременно именно чрез екосистемното моделиране иновациите в образованието понастоящем могат да постигнат търсената устойчивост, качество и комплексно въздействие.
  • Thumbnail Image
    Item
    ОБРАЗОВАНИЕ И БЕДНОСТ – ВРЪЗКИ, ВЗАИМОДЕЙСТИЯ И ЗАВИСИМОСТИ
    (Бургаски свободен университет, 2024) Николова, Силвия
    Факторите, които влияят върху равнищата на бедност и социални неравенства са разнообразни и с различна степен на зависимост в определени региони, държави, култури. Образованието е един от основните фактори, които определят социалния статус на един индивид, неговата подготовка да участва в определена форма на заетост, в системите за социалното осигуряване и подпомагане. Степента на образование не само предопределя чисто индивидуалните характеристики на един индивид. То е ключов критерии за нивото на доход и риска от бедност. Образованието е особено важно и при маргинализираните групи, където бариерите за преодоляване са значително повече и често се осланят на културни и етнически разбирания. И не на последно място- образованието е от съществено значение, когато говорим не само за бедност, но и за социална мобилност.